MB Pocieszenia – Wiele

 

Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:

 


Historia

Wielewskie sanktuarium kojarzone jest przede wszystkim z jedną z dwóch na Pomorzu i jedyną w diecezji pelplińskiej Kalwarią. Warto jednak przypomnieć, że motywem budowy tego liczącego sto lat zespół położonych w kaszubskim lesie kapliczek był kult związany z obrazem Matki Bożej Pocieszenia.

Łaskami słynący wizerunek Madonny z Dzieciątkiem pochodzący z drugiej połowy XVII w. znajdował się początkowo w Chojnicach, w klasztorze oo. Augustianów, przy którym działało bractwo Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny.  Już wówczas cieszył się opinią cudownego, przyciągając liczne rzesze pielgrzymów.

Kilka lat po kasacie zakonu cudowny obraz zostaje przeniesiony do chojnickiej fary. Zanikający kult maryjnego obrazu MB Pocieszenia sprawia, że w 1826 delegacja parafian z Wiela udaje się do Pelplina, do Kurii Biskupiej z prośbą o przeniesienie obrazu z Chojnic do Wiela i ustanowienie odpustu. Prośba zostaje zrealizowana dopiero po ponad 25 latach starań. W roku 1852, na prośbę ówczesnego Biskupa Chełmińskiego Anastazego Sedlaka papież Pius IX ustanawia odpust i Bractwo Matki Bożej Pocieszenia w Wielu, a obraz Matki Bożej Pocieszenia zostaje przeniesiony z Chojnic do Wiela. Niemal natychmiast wokół wizerunku Maryi zaczęły gromadzić się liczne pielgrzymki, a odpust Pocieszenia Matki Bożej stał się jednym z najbardziej popularnych w okolicy.

Przez dziesięciolecia wokół obrazu zbierali się Kaszubi w najtrudniejszych latach, by chroniła ich przed germanizacją i w czasie wojny oraz by wypraszała u Boga potrzebne łaski. Tak jest do dziś. Każdego roku do Wiela przybywają liczne pielgrzymki.

W 100-lecie istnienia kalwarii wielewskiej, 28 maja 2017 r. obraz Matki Bożej Pocieszenia został koronowany koronami papieskimi. Dokonał tego Prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak.


Cuda i Łaski


Odpust

Matki Bożej Pocieszenia – ostatnia niedziela sierpnia


Atrakcje w pobliżu

Muzem – Kaszubski Park Etnograficzny
we Wdzydzach Kiszewskich /23 km

 

 

 

 


Informacje praktyczne

Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 8.00, 10.00, 11.30 i 19.00
Dni powszednie — 8.00, 18.00

PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w sanktuarium


Kontakt

Parafia Św. Mikołaja
ul. Derdowskiego 1, 83-441 Wiele
tel. 58/ 687 34 91, 730 530 100
e-mail: parafiawiele@gmail.com
www.kalwariawielewska.pl