Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:
Rzeźba Madonny z Dzieciątkiem powstała około 1380 roku w Pomorskim Warsztacie Madonn. Należy do tzw. Madonn na lwach. Figura ma wysokość 80 cm, wykonana jest z drewna, złoconego i polichromowanego. Na twarzy Maryi obecny jest archaiczny uśmiech wprowadzający nastrój ponadziemskiej szczęśliwości. Madonna przedstawiona jest w pozycji stojącej, trzyma na prawym ręku Dzieciątko, trzymające w wyciągniętych rączkach jabłko podawane przez Matkę. Jabłko, które przechodzi z rąk Maryi – drugiej Ewy w ręce Chrystusa – drugiego Adama jest jednym z dwóch symboli ikonograficznych dzieła. Drugim jest lew, który wiąże się z: Chrystusem depczącym wyobrażenia złych mocy; tronem Salomona, gdzie lew służy jako podnóżek; lwem jako atrybutem władców.
Za przyczyną Matki Bożej Pocieszenia działy się w Lubiszewie liczne cuda, poświadczone w tradycji ustnej, ale także w kolejnym aktach wizytacyjnych biskupów Archidiakonatu Pomorskiego, do którego należało Pomorze Gdańskie i Lubiszewo.
W dowód czci wobec Najświętszej Maryi Panny za otrzymane łaski i wysłuchane prośby w XVIII wieku – w dniu zaprowadzenia Bractwa Matki Pocieszenia – doczepiono szaty barokowe i nałożono na głowy Dzieciątka i Matki srebrne korony. Wyrazem czci wobec Matki Najświętszej były starania o koronację koronami papieskimi wsławionej licznymi cudami i prastarym kultem figury. Złote korony nałożone na skronie Dzieciątka Jezus i Jego Matki stanowią współcześnie najcenniejsze wotum ofiarowane przez parafian Lubiszewa w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.
O mocy uzdrowień wspomina pieśń śpiewana niegdyś w Lubiszewie:
„Nie ma smutku albo żałości,
która by tu nie doznała ulgi,
chorzy, a nawet i na wpół umarli
znajdą tu ratunek”.
Matki Bożej Pocieszenia – pierwsza niedziela września
GORZĘDZIEJ
– Sanktuarium Św. Wojciecha /13 km
Kośćiół Św. Krzyża
– Tczew /8 km
MUZEUM WISŁY
w Tczewie /7,5 km
Muzeum Zamkowe
w MALBORKU /28 km
Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 7.30, 9.30 i 12.00
Dni powszednie — 18.00
PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w krużgankach Sanktuarium
Parafia św. Trójcy
ul. ks. Lubińskiego 2
83-112 Lubiszewo Tczewskie
tel.: 603-159-564
www.sanktuarium-lubiszewo.pl