Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:
Początki parafii Piaseczno sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Opiekę duszpasterską sprawowali wówczas rycerze hiszpańscy z Kalatrawy, osadzeni około 1220 roku w pobliskiej wsi Tymawa. Od 1305 roku parafię przejęli Krzyżacy. W latach 1347-48 wybudowali oni pierwszy murowany z cegły kościół (obecne prezbiterium) pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.
Tradycja podaje, że właśnie niedaleko kościoła miał zatrzymać się na odpoczynek smolnik udający się do Gniewu ze swymi wyrobami. Zabrał ze sobą swego sparaliżowanego syna, chcąc być może poddać go jakimś badaniom u gniewskich medyków. Prawdopodobnie wydarzenie to miało miejsce w latach 1378-79. Zmęczony trudami podróży ojciec zasnął, a syn wpatrywał się w drzewo lipowe. Na nim ukazała mu się „Piękna Pani”, która poleciła, by ugasił pragnienie w źródełku. Chłopiec został uzdrowiony, a wieść o tym rozniosła się bardzo szybko po całym Pomorzu. Owa studzienka tryska do dziś swoją cudowną wodą, która wówczas niespodziewanie wytrysnęła z ziemi. Wielkie rzesze pątników przybywających do cudownego źródła ostatecznie przypieczętowały pomysł rozbudowy Kościoła.
Spotkanie Smolarza z Maryją uwiecznił pewien, dziś nieznany artysta, wykonując z rzeźbę z drewna lipowego. Ta piękna gotycka Figura pochodzi z 1380 roku. Przedstawia Maryję stojącą na ziemskim globie i trzymającą Dzieciątko Jezus na prawym ramieniu. Przechowywana jest w miejscowym kościele parafialnym w głównym ołtarzu.
Wśród wielu wot będących znakiem cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej warto zwrócić uwagę na sklepienie nad trzema nawami kościoła, które jako podziękowanie Maryi za zwycięstwo pod Chocimiem (1673r.), ufundował Jan III Sobieski.
Sanktuarium piaseckie wpisane zostało przez Papieża Pawła VI dnia 21 listopada 1967 roku do ogólnokościelnego Spisu Miejsc Łaskami Słynących. Ten sam papież 10 marca 1978 roku na prośbę Ordynariusza Diecezji Chełmińskiej nadał łaskami słynącej Figurze tytuł ekumeniczny „Matki Jedności”.
Matki Jedności – niedziela po 8 maja
Narodzenia NMP – od pierwszej niedzieli po 8 września do kolejnej niedzieli
Zamek
w GNIEWIE/5,5 km
Zespół Katedralno – Zamkowy
w KWIDZYNIE /19 km
Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 9.00, 10.30 i 16.00
Dni powszednie — 18.00
PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w Sanktuarium
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Piasecznie, 83-123 Piaseczno
tel. 58/ 535 14 23
e-mail: ppiaseczno@diecezja-pelplin.pl
www.sanktuarium-piaseczno.pl