MB Szkaplerzna – Zamarte

 

Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:

 


Historia

Zamarte słynęło cudami już za czasów krzyżackich, a na główny odpust Narodzenia Matki Boskiej, z najdalszych okolic spieszyły rzesze pielgrzymów. Związane jest to z obecnością cudownej figurki, której obecność odnotowano po raz pierwszy w protokole wizytacyjnym zamarckiej kaplicy z roku 1653, gdzie możemy przeczytać, że znaleziono ją przed laty w niezwykłych, cudownych wręcz okolicznościach.

Według legendy figurkę Matki Bożej znalazł po raz pierwszy pasterz, który dał ją dzieciom do zabawy. Zginęła im jednak, a znalazł ją znowu inny mieszkaniec wsi. Figurka została powierzona oo. augustianom w Chojnicach, jednak po niedługim czasie po raz trzeci ukazała się w Zamartem, tym razem w wielkiej jasności na drzewie, w pobliżu miejsca, gdzie dziś stoi kościół. Zapytani oo. augustianie nie umieli dać odpowiedzi, w jaki sposób przechowywana u nich figurka zaginęła. Dla mieszkańców wsi był to oczywisty dowód, że Matka Boska chce pozostać w Zamartem.

Figurkę umieszczono w sposób bardzo uroczysty na ołtarzu. Od tego momentu miejsce to zaczęło słynąć cudami. Legendę tę, jak i wiadomości o cudownym obrazie, przechowuje kronika oo. Bernardynów w Pelplinie.

Niestety w czasach nam współczesnych, w nocy z 13 na 14 grudnia 1983 r. figurka padła łupem złodziei i dotąd jej nie odnaleziono.

16 lipca 2012 biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga ogłosił kościół parafialny w Zamartem Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Posługę w niej pełnią Karmelici Bosi Prowincji Warszawskiej

W ciągu całego roku, a szczególnie w święta Maryjne, przybywają do Zamartego liczne grupy pielgrzymów.


Cuda i Łaski


Odpust

Matki Bożej Szkaplerznej – 16 lipca

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – Niedziela po 8 września (lub wyjątkowo niedziela przed 8 września).


Atrakcje w pobliżu

Sanktuarium bł. DANIELA BROTTIER
w Chojnicach /11 km

Parafia Matki Bożej Fatimskiej z figurą,
która peregrynowała po diecezji pelplińskiej w 2017 roku /12 km

 


Informacje praktyczne

Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 7.30, 9.00, 11.00, 18.00
Dni powszednie — 18.00 (zimą), 19.00 (latem)

PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w krużgankach sanktuarium


Kontakt

Karmelici Bosi
Zamarte, ul. Klasztorna 2
89-430 Kamień Krajeński
tel. 52/ 388 15 30
e-mail: zamarte@karmelicibosi.pl
www.sanktuariumzamarte.pl