MB Wniebowzięta – Pelplin

 

 

Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:


Historia

Choć pelplińska bazylika katedralna nie jest w sensie ścisłym sanktuarium, to z racji swojej funkcji jest niewątpliwie sercem i matką wszystkich kościołów naszej diecezji.

Miasto (wcześniej wieś) położone nad rzeką Wierzycą, po raz pierwszy wzmiankowane było w 1274 roku z okazji nadania go cystersom. W dwa lata później rozpoczęto budowę klasztoru i kościoła. Stopniowo Pelplin uzyskiwał liczne przywileje udzielane przez polskich władców. W 1823 roku po likwidacji klasztoru, została do Pelplina przeniesiona stolica biskupów chełmińskich a kilka lat później, w 1829 roku otwarto w Pelplinie seminarium duchowne. 6 czerwca 1999, w ramach VII pielgrzymki do ojczyzny, Pelplin odwiedził papież Jan Paweł II.

Pelplińska katedra uważana jest przez architektów za najlepiej wybudowany kościół cysterski na świecie. Wśród wielu wybitnych dzieł sztuki na szczególne miejsce zasługuje ołtarz główny, a w nim monumentalny obraz „Koronacja Marii” pędzla malarza królewskiego Hermanna Hana.

Namalowany w 1623 r. obraz pod względem teologicznym odpowiada założeniom sztuki katolickiej ściśle określonym i stosowanym w ikonografii kościelnej po Soborze Trydenckim. Protestanci odrzucali kult Marii, kościół katolicki natomiast szczególnie podkreślał jej rolę i znaczenie. Wyeksponowany wątek maryjny na obrazie pelpliński łączy się z wątkiem politycznym – Maria koronowana jest na Królową Nieba, jak również na Królową Polski. Jest adorowana przez społeczeństwo oraz najwyższych przedstawicieli władzy świeckiej i kościelnej zarazem.

Wyjątkową cechą pelplińskiego wizerunku Maryi jest charakterystyczny gest rozwartych na wysokości piersi dłoni. Jest to niewątpliwie prastary gest modlitwy, przejęty przez chrześcijaństw o w samym zaraniu swego istnienia. Gest ten łączy się ze spojrzeniem Matki Bożej, która wciąż tak samo patrzy na przybywających licznie pielgrzymów zapraszając ich do spojrzenia ku niebu.


Cuda i Łaski


Odpust

Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia


Atrakcje w pobliżu

MUZEUM DIECEZJALNE
w Pelplinie/ 500 m

 

GORZĘDZIEJ
– Sanktuarium Świętego Wojciecha/ 20 km

 

Zamek
w GNIEWIE / 18 km

Muzeum Ziemi Kociewskiej
w Starogardzie Gdańskim /15 km

Muzeum Mitologii Słowiańskiej
w GRODZISKU OWIDZ /11,5 km

 


Informacje praktyczne

Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 13.30, 16.00
18.00 (w kościele Bożego Ciała)
Dni powszednie — 7.00, 8.00
18.00 (w kościele Bożego Ciała z wyjątkiem czwartku)

PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej

Turyści przybywający do Pelplina swoje pierwsze kroki powinni skierować do dawnego budynku bramnego, w którym mieści się Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Dawniej w miejscu tym brat cysters witał gości wizytujących klasztor, tak teraz na jego wzór witani są tam turyści oraz pielgrzymi. Profesjonalna obsługa, bilety wstępu, przewodniki, mapy oraz inne materiały informacyjne na temat Pelplina oraz cystersów znajdziesz właśnie w tym miejscu.

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej
Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin
Tel.(58) 536 19 49,
e-mail: info@hotelpelplin.com

Godziny otwarcia

  • Sezon letni (1 kwiecień – 31 październik)
    poniedziałek – sobota w godz. 9.00-18.00
    w każdą niedzielę Informacja dostępna jest w Muzeum Diecezjalnym w godz. 11.30-16.30
  • Sezon zimowy (1 listopada – 31 marca)
    poniedziałek – sobota w godz. 9.00-17.00 oraz w wybrane niedziele miesiąca

JEST MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU przy Bazylice Katedralnej


Kontakt

Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
83-130 Pelplin, Plac Mariacki 2
tel. 58/ 536 15 64
e-mail: ppelplin@diecezja-pelplin.pl
www.parafia-pelplin.pl