MB Częstochowska – Świecie

 

Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:

 


Historia

Parafia i kościół, które tu powstały prawdopodobnie w 1198 roku były początkiem świeckiego katolicyzmu na tych ziemiach. Budowę gotyckiej świątyni, której fragmenty przetrwały do dzisiejszego dnia, rozpoczęto w roku 1370, lecz do chwili konsekracji minęło półtora wieku.

Kościół łączy w sobie aż trzy style: gotycki, renesansowy i barokowy. Wynika to z faktu wznoszenia świątyni przez ponad 100 lat i jej wielokrotnej przebudowy i odbudowy, spowodowanych działaniami wojennymi oraz zdarzeniami losowymi, jak pożary i powodzie.

W kościele znajdował się obraz Najświętszej Marii Panny, który w 1602 roku miał trafić do kościoła w Gdańsku, lecz gdy statek zacumował do Świecia i chciał kontynuować swoja podróż nie mógł odpłynąć z powodu przypływu. Znak ten uznano jako cud i postanowiono obraz zostawić w świeckiej farze i od tego czasu miasto było pod opieką Najświętszej Marii Panny. Obraz Matki Boskiej Świeckiej przeniesiony w 1721 roku do kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, spalił się podczas pożaru w 1902 roku, a jego kopia znajduje się w kościele bernardynów.

W wyniku walk o Świecie, na przełomie stycznia i lutego 1945 roku, kościół uległ poważnemu zniszczeniu. Jego odbudowy podjęto się dopiero w 1983 roku, zakończono w 1988. W 1990 utworzono parafię, a do wezwania dołączono tytuł Matki Boskiej Częstochowskiej.


Cuda i Łaski


Odpust

Matki Boskiej Częstochowskiej – 26 sierpnia


Atrakcje w pobliżu

BYSŁAWEK, kościół poklasztorny
z czczoną figurą Matki Bożej Pocieszenia /38 km

 


Informacje praktyczne

Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 9.00, 11.00, 18.00
Dni powszednie — 18.00

PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów na plebanii parafialnej


Kontakt

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
ul. Farna 4, 86-100 Świecie
tel. 52/ 331 36 77
e-mail: pswieciembcz@diecezja-pelplin.pl