MB Królowa Rodzin – Kościerzyna

 

Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:

 


Historia

Obecność obrazu Marii Panny w kościerskim kościele wyjaśnia dawna historia Rzymu. W IV wieku patrycjusz rzymski Jan, nie mając potomstwa, postanowił wraz z małżonką Najświętszą Maryję Pannę uczynić spadkobierczynią swoich dóbr. Oboje modlili się o szczególny znak dla siebie. Zostali wysłuchani. 5 sierpnia w wizji sennej Najświętsza Maryja Panna każdemu z osobna wyraziła swoje życzenie, aby tam, gdzie znajdą po przebudzeniu śnieg, zbudowali kościół ku jej czci. Tego poranka, kiedy w Rzymie są największe upały, zobaczyli śnieg na wzgórzu Eskwilińskim. Powiadomili o tym papieża Liberiusza, który oświadczył im, że miał podobną wizję. Tego samego dnia zebrał duchowieństwo i wiernych Rzymu, urządził uroczystą procesję i wyznaczył miejsce na budowę kościoła. W tymże kościele umieszczono obraz Najświętszej Maryi Panny, który według tradycji został namalowany przez św. Łukasza. Obraz nosi też inne tytuły: Matka Boża Śnieżna, Matka Boża Większa, Zbawienie ludu rzymskiego. Około roku 1610 w Rzymie przebywał biskup włocławski, do którego diecezji należała Kościerzyna. Modlił się on o ratunek dla pomorskiego ludu, który w tym czasie odchodził od jedności z Kościołem. W czasie modlitwy ma wizję, w której Matka Najświętsza prosi go, aby w kopii rzymskiego obrazu zawiezionego do kościołów swojej diecezji szukał ocalenia dla swoich diecezjan.

Kościerski obraz powstał po 1642 roku, tuż po zakończeniu budowy kościoła. W części środkowej znajduje się pierwotny obraz M.B. Śnieżnej, natomiast w częściach bocznych znajdziemy dziewięć kolistych medalionów, z wybranymi scenami różańcowymi połączonych paciorkami.

Na przełomie XVII i XVIII wieku, pomimo działań wojennych prowadzonych przez wojska szwedzkie, rosyjskie i polskie, oraz ogólnych trudności społecznych i gospodarczych, kult obrazu NMP w Kościerzynie rozwijał się nadal i umacniał. Dowodem na to było ufundowanie srebrnych szat Madonny i Dzieciątka oraz koron, nałożonych na partie malowane. O trwającym nadal niezwykłym kulcie obrazu świadczą liczne pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin.


Cuda i Łaski


Odpust

Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin – przedostatnia sobota czerwca

 


Atrakcje w pobliżu

Muzeum
Ziemi Kościerskiej /260 m

WIEŻYCA
wieża widokowa /16 km

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny
we Wdzydzach Kiszewskich /17 km

Muzeum Zachodniokaszubskie
w Bytowie /34 km

 


Informacje praktyczne

Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 18.00
Dni powszednie — 6.30, 7.00, 7.30, 8.30, 18.00

PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w krużgankach sanktuarium


Kontakt

Parafia Świętej Trójcy w Kościerzynie
Plac Jana Pawła II 1, 83-400 Kościerzyna
tel. 58/ 686 26 50
e-mail: sanktuarium@sanktuarium.pl
www.sanktuarium.pl