MB Uzdrowienie Chorych – Topolno

 

Zwiedzaj Sanktuarium z AUDIOPRZEWODNIKIEM:

 


Historia

Według legendy w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny 1583 r. obraz Matki Bożej w niezwykłych okolicznościach został wyłowiony z Wisły koło Topolna. Wizerunek Maryi w stylu Jasnogórskim jest namalowany na deskach z drzewa iglastego przez nieznanego autora.

Wkrótce po pojawieniu się obrazu wybudowano dla niego kaplicę, a następnie drewniany kościółek. W 1588 r. erygowano w Topolnie parafię. Obraz przyciągał rzesze pielgrzymujących wiernych. 15.08.1669 r. powstało Bractwo Różańcowe natomiast w latach 1681 – 1683 wzniesiono murowany barokowy kościół i klasztor, do którego w 1685 r. sprowadzono ojców Paulinów. Po kasacie zakonu w 1811 r. przez 4 lata zawiadują parafią cystersi z Koronowa, a następnie księża diecezjalni.

Ojcowie w księdze cudów i łask zapisali niezwykłe wydarzenia, które zaistniały w tym miejscu. Chodziło głównie o udokumentowane uzdrowienia nóg i oczu.

W pierwszej połowie XVIII w na cudowny obraz nałożono bogato zdobione srebrne sukienki. Około 1720 r. Paulini z Częstochowy przekazali do Topolna koronę Matki Bożej – wotum króla Władysława IV, która wcześniej zdobiła Obraz Jasnogórski. Do czasu pierwszego rozbioru Polski sanktuarium przeżywało swój złoty wiek. Niestety w 1983 r. zrabowano koronę „władysławowską” Matki Bożej oraz wszystkie historyczne srebrne wota. 8.12.1988 r obraz Matki Bożej został ozdobiony kopią zrabowanej korony.


Cuda i Łaski


Odpust

Narodzenia NMP – niedziela po 8 września
MB Uzdrowienia Chorych – 2 lipca


Atrakcje w pobliżu

BYSŁAWEK, kościół poklasztorny
z czczoną figurą Matki Bożej Pocieszenia /38 km

 


Informacje praktyczne

Godziny MSZY ŚWIĘTYCH:
Niedziela i święta — 8.00, 10.30
Dni powszednie — zależnie od pory roku

PIECZĄTKA jest dostępna dla pielgrzymów w sanktuarium


Kontakt

Parafia Nawiedzenia NMP
Topolno, 86-120 Pruszcz
tel. 52/ 332 06 93
e-mail: ptopolno@diecezja-pelplin.pl
www.topolno.pelplin.opoka.org.pl